POŘIĎTE SI FIREMNÍ AUTO NA OPERATIVNÍ LEASING A ZÍSKÁTE TYTO DAŇOVÉ VÝHODY


Leasing a daně operativní leasing

Sháníte firemní vozidlo a zaujala vás možnost pořízení auta na operativní leasing? Pak vás bude zajímat, jak to funguje v účetnictví a zda vás čekají daňové úlevy.

Operativní leasing je pro podnikatele snadnou cestou k novému vozu a potěší vás i snadné účtování a daňové aspekty a výhody. Které náklady můžete uplatnit a na co si dát pozor?

Na operativní leasing pro podnikatele nahlížejte jako na nájemné

Operativní leasing lze charakterizovat jako smlouvu o užívání věci, konkrétněji na něj můžete pohlížet jako na nájemné. Oproti klasickému finančnímu leasingu či nákupu vozu na úvěr si nemusíte dělat starosti se zanášením vozu do majetku firmy ani vás nečekají pětileté odpisy. Získáte tak nový vůz s řadou výhod už při pořízení vozu.

V případě operativního leasingu je to prosté: měsíční splátka putuje rovnou do nákladů a je daňově uznatelná v plné výši. Splátka leasingové společnosti je zkrátka provozní náklad.

Do nákladů putují i výdaje spojené s provozem vozu

Podnikatelé často volí full servise, kdy mají většinu služeb v ceně operativního leasingu a hradí v podstatě jen benzín. Pokud si však sjednáte jiný balíček, potěší vás, že uznatelné jsou i náklady na pohonné hmoty, opravu, údržbu či pojištění.

Jak je to s daní z přidané hodnoty

Pokud jste registrovaným plátcem DPH, u každé měsíční splátky máte nárok na odpočet DPH na vstupu. Datem uskutečnitelného zdanitelného plnění je okamžik platby tak, jak máte stanovené ve splátkovém kalendáři.

Nezapomínejte ani na silniční daň

Povinnost odvádět silniční daň má ten, kdo je v technickém průkazu zapsaný ne jako majitel, ale jako provozovatel vozidla – což je v případě operativního leasingu podnikatel. Ve většině případů to však funguje tak, že platba silniční daně je součástí měsíčních splátek a leasingová společnost ji hradí za vás.

V článku jsme ukázali, že pokud vedete účetnictví, operativní leasing vám nepřidělá vrásky. Naopak – splátky putují přímo do nákladů, můžete uplatnit odpočet DPH a po dohodě za vás leasingová společnost uhradí i silniční daň. Operativní leasing je tu zkrátka proto, aby podnikatelům život usnadnil.