VÝŠE SPLÁTEK OPERATIVNÍHO LEASINGU SE ODVÍJÍ OD PŘEDPOKLÁDANÉHO NÁJEZDU


Nájezd kilometrů při operativním leasingu


Mezi podmínky operativního leasingu, které ve smlouvě vždy naleznete, patří nájezd kilometrů. V následujícím článku vás problematikou spojenou s kilometry provedeme.

Kolik přibližně najedete, je základní otázka, které se v případě pořízení auta na operák nevyhnete. Proč je nájezd stanoven, v jaké výši a co když najedete více?

Proč je nájezd kilometrů důležitý?

Za pronájem vozu formou operativního leasingu platíte pouze rozdíl pořizovací a zůstatkové ceny vozidla, která se rozpočítává do pravidelných a neměnných měsíčních splátek. Koncovou cenu auta ovlivňuje opotřebení vozu, pro kterou je zásadní právě počet najetých kilometrů. Omezení nájezdu tedy slouží ke stanovení férové ceny pronájmu.

Pravděpodobně máte představu, kolik s vozidlem zhruba najedete – při vytváření smlouvy sdělte váš předpokládaný odhad obchodnímu zástupci a společně nastavíte nejlepší podmínky.

Jaký je maximální limit počtu najetých kilometrů?

Zpravidla se nestává, že najezdíte více, než je stanoveno ve smlouvě. Limity vycházejí z praxe a cílem je pronájem klientům co nejvíce zjednodušit. Lze se dokonce dohodnout na celkovém nájezdu až 240 000 km.

Co když přeci jen celkový nájezd překročím?

Je vhodné uzavírat smlouvu tak, aby předpokládaný nájezd o trochu překročil váš odhad. Pokud limit i přesto překročíte, hradíte smluvně stanovenou částku za každý další najetý kilometr.

Ve chvíli, kdy se skutečnost oproti odhadovanému nájezdu liší o 10 či více nebo méně %, dochází v průběhu pronájmu k úpravě smluvních podmínek.

Plaťte přesně to, co využijete. A využijte to, co platíte

Mezi časté chyby patří podcenění ročního nájezdu. Pokud například jezdíte 30 km denně do práce a z práce, myslete také na rezervu na dovolenou, výlety, cesty na nákup a spontánní výjezdy. Druhým extrémem je zvolit nejvyšší limit co kdyby. Výše operáku ceny se tedy odvijí od předpokládaného a reálného nájezdu kilometrů.

Na sestavování smlouvy nejste sami, obchodní zástupce vám vás celým procesem provede a poradí i s kilometry.