CO SE STANE, KDYŽ SE ROZHODNETE VŮZ NA OPERATIVNÍ LEASING PŘEDČASNĚ VRÁTIT?


Předčasná výpověď operativního leasingu


Operativní leasing je nastavený tak, aby vám ušetřil starosti s pořízením a provozem vozu. Přesto se výjimečně stane, že klient chce auto vrátit. Například proto, že splátky příliš zatěžují jeho rozpočet. Co v takovém případě čekat?

Přemýšlíte o pořízení nového vozu formou operativního leasingu? Pak vás pravděpodobně napadla otázka: Co když budu chtít vrátit auto předčasně? Uklidníme vás, že ve většině případů se tak neděje, smlouva je nastavená na míru vašim potřebám a výběr auta taktéž. Pokud by vám vůz přece jen z nějakého důvodu nevyhovoval nebo jste nemohli splácet, potěší vás, že auto vrátit můžete. Sami se tak rozhodnete jak dál postupovat.

Kdy dojde k předčasnému ukončení operativním leasingu

Smlouvu mohou ukončit obě strany. Vy můžete od smlouvy odstoupit a v případě porušení smluvních podmínek může dát výpověď i leasingová společnost. K ukončení operativního leasingu dojde také v případě odcizení či úplného zničení vozu.

Předčasně ukončit smlouvu můžete kdykoliv, a to bez udání důvodu. Pokud byste se tedy rozhodli pořídit jiný vůz nebo by splátky příliš zatěžovaly rodinný rozpočet, od smlouvy snadno odstoupíte.

Jak postupovat a co čekat při odstoupení od smlouvy

Výpověď smlouvy musí být písemná. Leasingová společnost následně provede vyúčtování, ve kterém naleznete seznam vzájemných pohledávek, včetně smluvní pokuty. Závazky následně vyrovnáte a leasingová společnost auto prodá.

Lepší cestou, než vůz vracet, je volit kratší doby pronájmů

Přestože auto lze vrátit kdykoliv, je to nepříjemnost k řešení a mohou s ní být spojené další náklady plynoucí ze vzájemného vyúčtování. I proto se velké oblibě těší kratší pronájmy, například na 1 rok – kdy si můžete užívat veškeré výhody z jízdy novým vozem a zároveň minimalizujete riziko, že auto budete chtít v tak krátkém časovém úseku vrátit.