KLASICKÝ VS. OPERATIVNÍ LEASING


Klasický vs. operativní leasing

Klasický versus operativní leasing: Jaké jsou rozdíly a který se vyplatí?

Chcete si pořídit nové auto? Pak pravděpodobně zvažujete jeho pořízení na finanční nebo operativní leasing. Který bude zrovna pro vás vhodnější?

Leasing je forma písemné dohody, kdy nájemce platí za užívání nějakého aktiva, v tomto případě vozidla. Smlouva bývá zpravidla uzavírána mezi dvěma stranami, leasingovou společností a fyzickou, popřípadě právnickou osobou. Mezi nejčastější typy patří leasing finanční a leasing operativní.

Finanční leasing je formou pronájmu, kdy dochází k převodu vlastnických práv

Pokud nemáte dostatek hotovosti, finanční leasing představuje poměrně jednoduchou cestu k pořízení nového vozidla. Uzavřete smlouvu s leasingovou společností, zaplatíte mimořádnou splátku v podobě akontace a poté již jen hradíte pravidelné měsíční splátky. Akontace bývá zpravidla ve výši 30 % ceny vozidla.

Jakmile uhradíte celou smluvně stanovenou částku, vůz přechází do vašeho vlastnictví. Nevýhodou u tohoto typu pronájmu je, že veškeré náklady spojené s provozem vozidla jsou na vás. Výhodou je neměnná úroková sazba po celou dobu trvání. Finanční leasing byl dříve velice oblíbený mezi firmami, posléze jej ale vytlačil leasing operativní.

Nové auto si můžete pořídit také na úvěr, ať už formou úvěru spotřebitelského nebo účelové půjčky. Sjednání je však složitější nežli u leasingu a musíte mít ručitele nebo ručit právě automobilem.

Díky operativnímu leasingu můžete neustále jezdit v novém voze

U operativního leasingu je zásadním rozdílem, že nedochází ke změně vlastníka vozidla. Uzavřete tedy smlouvu, zpravidla na 12 až 60 měsíců, a po tu dobu auto užíváte jako vlastní. Měsíční splátky jsou obvykle nižší než u leasingu finančního, akontace se nehradí a další náklady jsou v ceně pronájmu. Smlouvu můžete uzavřít dokonce i tak, že kromě měsíčních splátek dále hradíte prakticky jen náklady na palivo.

Celková výše splátek je rozdílem pořizovací a zůstatkové ceny automobilu. Vůz můžete v případě zájmu po ukončení smlouvy odkoupit, není to ale příliš častý postup, protože auto, které je několik let v provozu, ztrácí rychle na hodnotě a případný prodej není zpravidla výhodný. Většina lidí proto volí řešení v podobě uzavření další smlouvy, kdy obdrží opět nový vůz.

Obliba pořízení auta na operák roste mezi firmami i běžnými lidmi

Dle deníku Ekonom tvoří z veškerých nově uzavíraných smluv finanční leasing méně než 3,5 % u firem a dokonce jen 0,3 % u fyzických osob. Důvodem je, že nejen firmy si uvědomily, že auto nemusí nutně vlastnit, aby si mohly užívat všechny jeho výhody.

Fyzické osoby si dříve zakládaly na vlastnictví vozidla, ale tento trend se postupně mění. Odborníci pozorují, že spotřebitele čím dál více preferují méně starostí spojených s provozem vozidla, díky čemuž se operativní leasing stává moderním a stále oblíbenějším řešením.